Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Genel Sekreteri Kıbrıs eski Özel Danışmanı Alexander Downer’i kabul etti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Genel Sekreteri Kıbrıs eski Özel Danışmanı Alexander Downer’i kabul etti
REKLAM ALANI
01.06.2024
A+
A-

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Genel Sekreteri Kıbrıs eski Özel Danışmanı Alexander Downer’i kabul etti
31.05.2024

Shares
facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing button

Fotoğraflar

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avustralya eski Dışişleri Bakanı ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kıbrıs eski Özel Danışmanı Alexander Downer’i kabul etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar kabulde yaptığı konuşmada Alexander Downer’i görmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, kendisinin Kıbrıs Sorunu hakkında çok tecrübeli olduğuna dikkat çekti.

Alexander Downer’in Avustralya eski Dışişleri Bakanı ve BM’de Kıbrıs ile ilgili 6 yıl görev yapan biri olarak Kıbrıs ile ilgili süreci ve yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, Alexander Downer’in gelecekle ilgili görüşlerinin önemli olduğuna vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Tatar, kabulde ayrıca Kıbrıs Sorununun çözümü için yeni siyasetten bahsetti, yeni ve resmi müzakerelere egemen eşitlik, eşit uluslararası statümüzün teyidiyle başlanacağını aktardı.

Cumhurbaşkanı Tatar, yıllardır görüşülen federal temelde çözümle bir yere varılamadığını, federal müzakerelerin tüketildiğini bu nedenle federasyon için müzakerelere başlanmayacağını ifade etti.

Alexander Downer de kabul sonrasında yaptığı açıklamasında Kıbrıs’a geri gelmekten ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, Kıbrıs Sorunu hakkında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile fırsatları konuştuklarını söyledi.

 

 

Kıbrıs’ta çözüm için 6 yıl çalıştığını anlatan Alexander Downer, Kıbrıs Konusunda halen daha aynı görüşlerin tekrarlandığını aynı görüşlerle bir yere varılamayacağını bu nedenle yeni ve yaratıcı fikirlerin görüşülmesi gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a Alexander Downer ile görüşmesinde Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Güneş Onar, Cumhurbaşkanı Hukuk İşleri Danışmanı Sülen Karabacak,
Cumhurbaşkanı Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Özel Danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Işıksal ve Cumhurbaşkanlığı Dış Basın Sorumlusu Kerem Haser eşlik etti.

İngiltere’de faaliyet yürüten Kuzey Kıbrıs için Özgürlük ve Adalet Kampanyası’nın Eş Başkanı Çetin Ramadan da kabulde yer aldı.

Kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatar-bm-genel-sekreteri-kibris-eski-ozel-danismani-12400

 

 

REKLAM ALANI